Kobieta & Azja

piątek, 21 marca 2008

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że życie składa się z ciągłych zaskoczeń. Moim dzisiejszym stało się odkrycie istnienia stylu ganguro i jego skrajnej odmiany – yamanby. Ganguro to pewien trend w modzie japońskich nastolatek. Jednak żeby uwierzyć, trzeba zobaczyć:

Największą popularnością cieszył się około roku 2000, jednak nadal w Japonii można spotkać dziewczyny, które są jego zwolenniczkami. A ciężko przejść obok nich obojętnie – mocna opalenizna, włosy tlenione na blond lub srebro, buty na platformach, minispódniczki, koraliki, bransoletki, kolczyki, pierścionki, kwiaty we włosach – oto cała esencja ganguro. Jednak bardziej widowiskowa jest jego skrajna postać – yamamba:

Nastolatki opalają się na skrajnie ciemny brąz, farbują włosy na różne kolory, malują powieki jasnymi cieniami, a dolną krawędź oka podkreślają na biało, przyklejają sztuczne rzęsy, noszą jasnoniebieskie soczewki kontaktowe, pokrywają usta białą szminką a ich ubrania mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Widowiskowe.

Ganguro to nie tylko wygląd – ale także sposób komunikowania się i taniec.

Młode Japonki porozumiewają się zmodyfikowanym językiem z angielskimi słowami i wyrażeniami. Do klubów chodzą tańczyć zsynchronizowany „Para-Para” –taniec, podczas którego wszyscy uczestnicy wykonują te same ruchy przy muzyce J-pop. I jak tu się nie dziwić, skoro kultura często zaskakuje nas takimi perełkami?

poniedziałek, 03 marca 2008

Od 1984 roku w Tybecie władze chińskie stosują przymusową kontrolę urodzeń. Jest to jedna z „najpopularniejszych” metod eksterminacji ludności tybetańskiej”. Tzw. „zmotoryzowane grupy kontroli urodzeń” odwiedzają wioski oraz pasterskie osady i przy użyciu siły zmuszają kobiety do aborcji (nawet w 9 miesiącu ciąży) W brzuch kobiety wbijana jest 20cm igła powodująca poród martwego dziecka. Następnie kobiety poddawane są sterylizacji. W wyniku tego zabiegu wielokrotnie dochodzi do zakażenia i śmierci, bowiem odkażenie narzędzi chirurgicznych odbywa się tylko poprzez zamoczenie ich w gorącej wodzie. Jakikolwiek sprzeciw kończy się użyciem siły. Dzieci Tybetanek, które rodzą się w szpitalach bez specjalnego zezwolenia wydanego przez władze chińskie, zabijane są trującym zastrzykiem zaraz po narodzeniu.

znalezione na http://www.flickr.com/photos/tommychiu/2271011103/
Według nowojorskiej organizacji Freedom House, Tybet jest jednym z najgorszych miejsc na naszej planecie pod względem braku poszanowania podstawowych wolności i praw człowieka. znalezione na www.tibetanwomen.org/.../2007.11.25-cedaw.html